آخرین اخبار ایران و جهان
درخواست فرماندار از وزیر تعاون:

فرماندار خواستار استقرار ادارات تامین اجتماعی،اورژانس اجتماعی و بانک کارآفرینی در مه ولات شد

فرماندار مه ولات گفت::شهرستان مه ولات فاقد اورژانس اجتماعی می باشد باتوجه به حجم گسترده کارگران فصلی در شهرستان و بروز آسیب های اجتناعی فراوان،تامین اعتبار جهت احداث مرکز نگهداری کودکان بی سرپریست خضراء از خواسته های فرماندار مه ولات از وزیر تعاون بود.
فرماندار  خواستار استقرار ادارات تامین اجتماعی،اورژانس اجتماعی و بانک کارآفرینی در مه ولات شد

به گزارش پایگاه خبری سیمای مه ولات،امام جمعه مه ولات  در جلسه شورای اداری با اشاره به پیشنهاد ساخت اردوگاهی برای کارگران فصلی به وزیر تعاون گفت:با توجه به ورود سالانه ۵ هزار کار گر فصلی به شهرستان نیاز است یک اردوگاه در شهرستان ساخته تا کارگران برای استحمام و بهداشت خود از این مکان استفاده نمایند.

محمدعلی میری افزود:بعضی از کارگران بیش از ۲۰ نفر در یک مغازه استجاری زندگی می کنند که نه حمام دارد و نه سرویس بهداشتی برای گرفتن وضو یا دیگر مسائل بهداشتی به پارک های سطح شهر مراجعه می کنند.

فرماندار مه ولات در ابتدای جلسه به معرفی شهرستان پرداخت و گفت:شهرستان مه ولات به مرکزیت شهر فیض آباد در فاصله ۲۰۰ کیلومتری مشهد مقدس دارای دو بخش مرکزی و شادمهر و ۲۷ روستا با جمعیتی بالغ بر ۵۱۴۰۹ نفر می باشد.

مسعود رنجبر افزود:طبق سرشماری نفوس ومسکن در سال ۱۳۹۵ شهرستات دارای جمعیت فعال ۱۶۱۱۳ نفر،جمعیت شاغل ۱۴۸۹۸ نفر و جمعیت بیکار ۱۲۱۵ نفر می باشد که نرخ فعالیت در شهرستان ۳۸٫۷ نفر و نرخ اشتغال ۵٫۹۲ و نرخ بیکاری ۷٫۵ می باشد.

وی تصریح کرد:اقتصاد شهرستان مه ولات برپایه کشاورزی بوده به طوریکه بخش کشاورزی دارای ۷۰ درصد ،خدمات ۲۰ درصد و صنعت ۷٫۵ درصد بوده است

رنجبر با اشاره به این شهرستان که بزرگترین شهرستان باغی استان خراسان رضوی است،اظهار داشت:شهرستان مه ولات بزرگ ترین شهرستان باغی استان خراسان رضوی می باشد به طوریکه مقام نخست در سطح زیر کشت و تولید دو محصول مهم و استراتژیک پسته و انار را در منطقه داشته که متاسفانه در سالهای اخیر بر اثر سرما و یخبندان های شدید تولید این دو محصول به شدت کاهش داشته است.

مقام عالی دولت در شهرستان مه ولات گفت:در حوزه صنعت شهرستان دارای یک ناحیه صنعتی با کلیه زیر ساخت های لازم جهت سرمایه گزاری می باشد که مساحت کل ناحیه ۱۰۶ هکتار بوده و دارای فاز عملیاتی و تعداد ۲ واحد صنعتی فعال می باشد.

وی افزود:مهم ترین واحد های صنعتی و معدنی  شهرستان ۶ معدن بوده که عمدتا دارای تولیدات خاک صنعتی،سنگ لاشه و گچ خاکی می باشد که میزان استخراج سالیانه ۲۵ تا ۳۰ هزار تن می باشد

فرماندار مه ولات در خصوص فراوری پسته مه ولات که در همین شهرستان فراوری می شود، یاداور شد:مه ولات دارای ۴۱ ترمینال ضبط پسته با ۵۵ خط  فراوری می شود که در فصل کار در هر واحد روزانه ۷۰ تا ۸۰ نفر کارگر مشغول به کار می شوند که سالیانه ۵۵ هزار تن پسته فراوری می گردد.

وی به تولید ۱۵ کارگاه و صنایع دستی فعال در شهرستان اشاره داشت و افزود:در حال حاضر تعداد ۱۵ کارگاه قالی بافی،۵ واحد فرت بافی ،۶ واحد تابلو فرش ،۲ واحد گلیم بافی و ۲ واحد معرق کاری در شهرستان فعال هست که تا کنون بیش از ۲۲۰ مجوز مشاغل خانگی نیز صادر شده است

مسعود رنجبر در حوزه تعاون با توجه به اینکه تعاونی ها از الگوی موفق اقتصادی،اجتماعی مطرح در جهان می باشد ،گفت:در حال حاضر در مه ولات بیش از ۵۰ تعاونی فعال با ۶۰۰ نفر عضو می باشند.

مشکلات شهرستان و نبود ادارات:

فرماندار مه ولات با اشاره به حوزه رفاه اجتماعی شهرستان که بیش از یک دهه از عدم استقرار این نمایندگی می گذرد خطاب به وزیر تعاون گفت: این نمایندگی دارای ۶ هزار نفر بیمه شده اصلی که با بعد خانوار ۴ حدود ۲ هزار و ۴۰۰ نفر بیمه شده تامین اجتماعی می باشد که متاسفانه فاقد شعبه در شهرستان بوده و اکثر کارگران و افراد تحت پوشش جهت بهره مندی از خدمات مجبور به مراجعه به شهرستان های همجوار می باشد که این مهم نیز خطراتی برای شهروندان به وجود آورده است.

مسعود رنجبر گفت:ساختمان فعلی اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی به صورت مشترک با شرکت تعاونی سهام عدالت می باشد که این اداره نیازمند یک ساختمان و همچنین خودروی مناسب و تامین نیروی انسانی است.

فرماندار مه ولات به دیگر خواسته های به حق مردم مه ولات اشاره کرد و ابراز داشت:شهرستان مه ولات فاقد اورژانس اجتناعی می باشد باتوجه به حجم گسترده کارگران فصلی در شهرستان و بروز آسیب های اجتناعی فراوان،تامین اعتبار جهت احداث مرکز نگهداری کودکان بی سرپریست خضراء از خواسته های فرماندار مه ولات از وزیر تعاون بود.

نماینده عالی دولت خاطرنشان کرد:نبود بانک کارآفرینی امید در شهرستان به لحاظ کمبود اعتبارات اشتغالزایی و عدم همکاری برخی از بانک ها به تولید کنده ها و تعاونی ها شهروندان را با مشکلاتی روبه رو کرده است که با استقرار این ادارات در مه ولات می توانیم بخش وسیعی از گرفتاری ها و بیکاری ها را برطرف کرد.

ربيعي وزير تعاون ،کار ورفاه اجتماعي با بيان اينکه امروز در درياي پر تلاطم خاور ميانه ايران به درايت مقام معظم رهبري جزيره ثبات و آرامش است گفت : من از دولت شهيد رجايي و خاتمي پيشنهاد وزارت تعاون را داشتم و نپذيرفتم ولي اين دوره اساس مسئوليت نموده و وارد صحنه شدم

ربيعي با تاکيد بر اينکه از دنيا خيلي عقب مانده ايم افزود بايد به اندازه وسعت و جمعيت ايران و حتي بيشتر از گردشگري ،صادرات و توليد سهم بگيريم و زمينه بايد فراهم شود و لازم بود دولتي سرکار بيايد کهبهصورت جدي و بارويکرد جديد اين حرکت را آغاز کند

وي خاطر نشان کرد مي خواهيم صادقانه با مردم صحبت کنيم و اميد واهي نمي دهيم ، چراغ پيشرفت جامعه سبز شده و اثرات آن به دنبال مي آيد و اين نيازمند تغيير رتار در دولت و مردم است و براي حل مشکلات بدنبال موجود موهوم براي تغيير نباشيم

وي همچنين با اشاره به درخواست فرماندار و نماينده براي رفع مشکلات بيکاري افزود:تربت حيدريه و مه ولات در اولويت سند اشتغال قرار گرفته و و در چارچوب برنامه توسعه اشتغال از سوي وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي ۵۰ درصد از ۲۰۰ هزار ميليارد ريال در نظر گرفته شده به اين منظور، به بانکها ابلاغ شده است.

گفتنی است:وزير تعاون همچنين دستور راه اندازي پايگاه خدمات اجتماعي در مه ولات را صادر کرد و براي رفع مشکلات فني و حرفه اي قول مساعد داد

انتهای پیام/ایمیل مستقیم : info@simayemahvelat.ir         سامانه پیامک :  888  885  8810  3000

 

  • ««پایگاه خبری تحلیلی سیمای مه ولات»» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان می باشد و از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب٫ توهین یا بی احترامی به اشخاص و قومیت ها باشد معذور است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

چند رسانه ای