آخرین اخبار ایران و جهان
مردم روستای همت آباد گلایه کردند

ضرورت ماشین آتش نشانی روستایی برای همت آباد مه ولات

روستای همت آباد مه ولات با 350 خانوار و جمعیت 1700 نفر در 15 کیلومتری شهر فیض آّباد به شهرستان کاشمر قرار دارد که باتوجه به قرار گرفتن این روستا در کنار گذر جاده پرتردد فیض آباد به کاشمر به دلیل تصادفات زیاد و آتش سوزی در این روستا نیاز است ایستگاه بین جاده ای اورژانس 115 و خانه آتش نشانی در محور فیض آباد به کاشمر احداث نمایند تا این مشکلاتی که امروز مردم روستای همت آباد گریبانگیر آن هستند کاهش یابد.
ضرورت ماشین آتش نشانی روستایی برای همت آباد مه ولات

به گزارش خبرنگار سیمای مه ولات،روستای همت آباد مه ولات با ۳۵۰ خانوار و جمعیت ۱۷۰۰ نفر در ۱۵ کیلومتری شهر فیض آّباد به شهرستان کاشمر قرار دارد که باتوجه به قرار گرفتن این روستا در کنار گذر جاده پرتردد فیض آباد به کاشمر به دلیل تصادفات زیاد و آتش سوزی در این روستا نیاز است ایستگاه بین جاده ای اورژانس ۱۱۵ و خانه آتش نشانی در محور فیض آباد به کاشمر احداث نمایند تا این مشکلاتی که امروز مردم روستای همت آباد گریبانگیر آن هستند کاهش یابد.

محمد علی پور ساکن روستای همت آباد به خبرنگار گفت:زمان آتش سوزی من در محل بودم و بعد از اینک آتش خاموش شد دو روز بعد به بهانه اعتراض با مراجعه به شهرداری و به آقای شهردار در مورد ماشین های آتش نشانی فقط یک نیرو داشته است گلایه کردم.

این روستایی در خصوص جواب شهردار در پاسخ به سوالش می گوید: شهردار فیض آباد به من گفت ماشین های شهرداری اجازه نداشته اند برای خاموش کردن به روستای همت آباد بیایند و ابتدا باید با فرماندار برای اعزام آتش نشانی به روستاها مکاتبه کنم و فرماندار اگر اجازه داد ماشین اتش نشانی اعزام می شود .

علی پور درباره کمبود نیروی آتش نشانی در حادثه انفجار در این روستا خطاب به شهردارمی گوید:ماشین آتش نشانی در زمان مراجعه به روستای همت آباد فقط یک نیرو داشته به نام آقای صداقت که این فرد نیروی باغبانی شهرداری و دیگری آقای عباسی راننده نعش کش شهرداری بوده که بعد از حضور ۱۵ دقیقه ای ماشین آتش نشانی آتش تمام خانه را فرا گرفته بود.

وی گفت: جعفری شهردار فیض آباد در جواب سوال های من گفت مشکل از خود  روستای همت آباد است  باید اعضای شورا و دهیار پیگیر یک ماشین آتش نشانی برای روستا باشند.

روحانی روستای همت آباد ضمن تشکر از خبرنگارگفت:روز حادثه در ابتدای این انفجارمن در روستا نبودم وقتی آمدم با تعریف موضوع توسط دوستان متاسف شدم.

حسن صادقیان افزود:توقع ما از مسولین که دائم دم از حمایت برای دلسوزی مردم می زنند توجه بیشتر به روستاها است.

وی با اشاره به حادثه انفجار دو بشکه بنزین می گوید: در این حادثه ۹ نفر مجروح شده اند هیچ یک از مسولین نیامدند بپرسند چه اتفاقی در همت آباد رخ داده است و خیلی راحت از کنار این حادثه گذشتند

این روحانی در خصوص بی اعتنایی مسولین شهرستان در رابطه با اتش سوزی این روستا افزود: جای بسی تاسف است برای مسولان که یک شهرستانی که نتواند یک آتش سوزی را مدیریت کند و جواب هایی که مسولان شهرستان به ما می دهند قانع کننده نبوده است.

وی یادآور شد: در مسجد روستا اعلام کرده ام دهیار و اعضای شورای اسلامی روستا پیگیر موضوع باشند و از مسولان درباره کوتاهی در این حادثه جواب بخواهند و مردم نیز مطالبه گر باشند.

صادقیان افزود:بجای یک معذرت خواهی داشته باشند مسولان صورت مسئله را پاک می کنند

وی می گوید:اگر کسی در این آتش سوزی یا انفجار جان خودش را از دست می داد و به ۲ یا چند خانه دیگر سرایت می کرد چه کسی جوابگو بود و اصلا جان مردم برایشان ارزشی ندارد.

 

این روحانی تصریح کرد:مسولی گفته اصلا وظیفه نبوده ماشین آتش نشانی اعزام کنیم پس ماشین های آتش نشانی در داخل شهر فیض آباد برای کجا هست اگر وظیفه شما نبود چرا ماشین اعزام کردین و یا اگر اعزام کردین چرا نیرو نداشته و راننده خودش به تنهایی آمده آتش به این عظمت که نه بلد است و نمی تواند شلنگ بگیرد و همین راننده نیز از ناحیه دست دچار سوختگی شده است.

صادقیان اظهار داشت:بدتر از ماشین آتش نشانی اول با همه مشکلات ذکر شده و ماشین دوم بعد از حدود ۲۵ دقیقه رسیده آب نداشته و چرا مسولین رسیدگی نمی کنند.

روحانی مستقر در روستای همت آباد می گوید:ماشین سوم بعد از نیم ساعت به محل رسیده تمام  وسایل و زندگی بنده خدا بوده آتش سوخته و بعد از همه اتفاقات از در این حادثه وجود داشته آیا نگاه مسولین به یک چشم به مردم نگاه می کنید

وی افزود:آیا نگاه شما مسولان به همه مردم همین جوری می باشد و در این انقلابی که شما مسولیت پست و مقامی دارین و آن نانی  از سفره انقلاب می خورید همین جوری زحمت می کشید،آیا این جوابی بوده به اهالی یک روستای انقلابی داده اند.

حسن محمدزاده عضو شورای همت آباد به مهم ترین هواسته اهالی این روستا اشاره کرد و اظهار داشت:پیگیری فرماندار برای درخواست ماشین آتش نشانی برای این روستا و مسولین برای آتش سوزی های این روستا باید پاسخگو باشند.

وی افزود:یک پمپ بنزین با تجهیزات باتوجه به مسافت ۱۵ کیلومتری به مرکز شهرستان در روستا احداث شود.

محمدزاده به مهم ترین مسئله ای که در روستا در حادثه انفجار اتقاق افتاده اشاره می کند ومی گوید:در آتش سوزی روستای همت آباد ۹ نفر مصدوم شدند طبیعی بوده و ۳ نفر دچار آتش سوزی شدیدی شده اند که در منزل تحت مداوا می باشند و هیچ یک از مسولین به فکر این مصدومان نبوده اند.

رئیس شورای همت آباد مه ولات نیز می گوید:روستای همت آباد در ۱۵ کیلومتری شهر فیض آباد به کاشمر قرار گرفته که متاسفانه آتش سوزی اتفاق افتاده در همت آباد و ماشین آتش نشانی بعد از ۲۵ دقیقه ئر محل حاضر شد.

محولاتی افزود:وقتی آتش نشانی در محل حاضر شده متاسفانه فرد مورد نظر که خواسته باشد کاربلد باشد در صحنه حضور نداشته و نتوانسته آتش مهار کند.

وی افزود:این اولین آتش سوزی در همت آباد نیست و نخواهد بود که بیش از این حادثه سه مورد آتش سوزی دیگر در روستا وجود داشته که متاسفانه کارآمدی آتش نشانی فیض آباد در این راستا ضعیف بوده است.

رئیس شورای همت آباد تصریح کرد:باتوجه ماشین آتش نشانی که برای روستاها شهرستان در روستای مهنه در نظر گرفته اند و فاصله ۱۸ کیلومتری بین این دو روستا وجود دارد و اتفاقی رخ دهد ۲۰ دقیقه زمان می برد ماشین آتش نشانی به همت آباد برسد و در این مدت زمانی ۲۰ دقیقه خانه یا ماشین آتش گرفته با خاکستر یکسان خواهد شد.

محمد محولاتی با اشاره به قرارگرفتن روستای همت آباد در کنارگذر محور شهری فیض آباد به کاشمرتصریح کرد: می بایست حد فاصل زیادی که بین کاشمر و فیض آباد و وجود تصادفات زیاد، مسولین شهرستان ایستگاه بین جاده ای اورژانس ۱۱۵ و خانه آتش نشانی در محور فیض آباد به کاشمر احداث نمایند تا این مشکلاتی که امروز ما گریبانگیر آن هستیم کاهش یابد.

معاون فرماندار شهرستان مه ولات گفت:در وهله اول دپو و فروش بنزین توسط این فرد در روستای همت آباد در منزل تخلف  بوده است.

اشوری فر در خصوص برگزاری آموزش برای نیروی های آتش نشانی افزود:آتش نشانی آموزش هایی جهت ارتقا نیروها برگزار و در حد نیاز و اعتبارات خود برای خرید تجهیزات اقدام نمایند تا در موارد مشابه مشکلات گذشته اتفاق نیافتد.

وی ضمن تشکر از شهرداری در نهایت توان  خارج از محدوده قانونی خودش نمی تواند خدمات رسانی کند یادآور شد:برای خروج از محدوده شهری آتش نشانی باید با اجازه فرمانداری هماهنگ نماید و قبل از اینکه فرمانداری به آتش نشانی اعلام کند خودرو ها در محل انفجار خدمات رسانی ارائه نموده است.

وی با اشاره به گلایه های اعضای شورای و مردم همت آباد در خصوص عملکرد ضعیف نیروهای آتش نشانی شهرداری فیض آباد افزود:با توجه به مشکلات نیروی های آتش نشانی و خود خودرو ها در حال بررسی و پیگیری می باشد و اگر صحت داشته باشد در خصوص تجهیز وسایل و امکانات و نیروها به شهرداری تذکر داده خواهد شد.

معاونت فرمانداری درباره واگذاری ماشین آتش نشانی به روستای همت آباد که در فاصله ۱۵ کیلومتری شهرستان قرار گرفته،اظهار داشت:دفتر امور روستایی استانداری واگذاری ماشین آتش نشانی به روستا ها را به صورت متمرکز به روستاها واگذار می کند که در حال حاضر یک خودرو آتش نشانی به روستای مهنه  واگذار شده است و این روستا متمرکز بوده روستاهای اطراف خودش را تحت پوشش قرار داده است.

آشوری فر یادآور شد:با دفتر روستایی استانداری پیگیری هایی انجام شده امید است بتوانم برای روستا های فاصله زیادی با شهر فیض آباد دارند خودروی آتش نشانی دریافت کنیم.

شهردار فیض آباد در مورد خدمات شهرداری ها یادآور شد:نیروهای خدماتی شهرداری ها فقط می توانند در حوزه داخل شهر فعالیت داشته باشند و فعالیت غیر از حوزه شهری و خارج از محدوده ماشین آتش نشانی به روستاهای همجوار اعزام نماییم  شهر بدون ماشین آتش نشانی است که قطعا خطرناک خواهد بود.

جعفری افزود:اعزام ماشین های آتش نشانی حوزه شهری فیض آباد به خارج از شهر اگر همان لحظه اتفاقی در شهر رخ دهد با توجه به مسافت شهر تا روستا و آبگیری مجدد ماشین آتش نشانی برای اتفای حریق مشکلاتی را به وجود خواهد آورد که قبل از وقوع حادثه حتما باید پیشگری شود.

شهردار فیض آباد با اشاره به روز انفجار در روستای همت آباد تصریح کرد:روز انفجار در روستای همت آباد که مردم دچار حادثه شدند همکارانم با اعزام به محل نیز دچار حادثه شدند که عملا وظیفه آتش نشانی مه ولات نبوده و جزء خدمات رسانی بوده ولی قانونی نمی باشد و با اجازه فرمانداری ماشین از شهر خارج نماییم.

وی در جواب اعضای شورا و مردم روستای همت آباد که ماشین آتش نشانی اول فقط یک راننده و بدون نیروی کمکی به محل اعزام شده اظهار کرد:ماشین که به محل حادثه اعزام می شود حتما نیروی کمکی داشته است.

جعفری گفت :توافقی با بخشداری صورت گرفته و یک ماشین آتش نشانی بخشداری شهرستان قرار دارد به شهرداری واگذار شود تا خدمات بهتری به روستاهای شهرستان ارائه نماییم.

شهردار فیض آباد خاطرنشان کرد:بعد از حادثه پلاسکو قانون شد هر خانه یا ماشین باید یک کپسول آتش نشانی داشته باشد که وقتی آتش هنوز کوچک است نگذارند آتش پیشروی کند و فرهنگ سازی شود و نکات ایمنی در خانه هایشان رعایت کنند.

انتهای خبر/ایمیل مستقیم : info@simayemahvelat.ir         سامانه پیامک :  888  885  8810  3000

 

  • ««پایگاه خبری تحلیلی سیمای مه ولات»» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان می باشد و از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب٫ توهین یا بی احترامی به اشخاص و قومیت ها باشد معذور است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

چند رسانه ای