شمارش معکوس برای برگزاری دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری به‌صدا درآمده و آرایش گروه‌های سیاسی برای حصول و دستیابی به اجماع حداکثری بر سر حضور کاندیدای واحد تبدیل به الویت اول جریانهای سیاسی شده است.

انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری در حالی برگزار می‌شود که از حضور عناصر تاثیرگذاری چون آیت‌الله‌ مهدوی‌کنی، آیت‌الله ‌هاشمی و حبیب‌الله عسگراولادی بی‌بهره‌ایم.

در واقع آن‌چه که باید سرلوحه همه جناح‌ها و گروه‌های سیاسی باشد راهبردها و سیاست‌های انتخاباتی مقام معظم رهبری است که اخیرا ابلاغ فرمودند و بر سه نکته عدالت محوری، شایسته‌سالاری و حق‌الناس تاکید کردند و ما باید برای جلوگیری از تضییع شدن حق مردم و حفظ این امانت این راهبردها را سرلوحه خود قرار دهیم تا عملکرد درخشانی در انتخابات به‌دست آوریم.

اما با نزدیک شدن به انتخابات، دو جناح جدی‌تر و سرسختانه‌تر وارد رقابت شده‌اند. جریان اصلاح‌طلبان – اعتدال گرایان در پی افزایش سبد آراء حسن روحانی، سعی دارد تا نسبت به چهار سال گذشته، آراء بیشتری را کسب کند. در طرف مقابل جریان اصول‌گرا تحت لوای جبهه مردمی نیروهای انقلاب(جمنا) در لابلای تعدد کاندیداها و لیست بلند بالا به دنبال شخصیتی است که توان رویارویی و رقابت را داشته باشد.

جریان دولت به دنبال تداوم ریاست حسن روحانی بر کرسی ریاست جمهوری است و به شدت به تکاپو افتاده‌اند تا روحانی به رئیس جمهور تک دوره‌ای تبدیل نشود، اما روزگاری که حسن روحانی طوماری از وعده‌ها را امضاء می‌کرد تا به هر شکل رأی مردم را به‌دست بیاورد شاید کمتر تحلیلگری پیش‌بینی می‌کرد که در انتخابات پیروز شود و حالا چهار سال از حضور وی در پاستور می‌گذرد و تورم و رکود کمر اقتصاد کشور را شکسته و همه سعی و تلاش دولت در برجام توسط ترامپ به هم ریخته و حسن روحانی مانده با لیست بلندبالایی از وعده‌های رویایی که اجرا شدن آن در این فرصت اندک از توان و اراده دولت خارج است.

در مقابل مردم به‌ دنبال چهره‌ای نو با شعار‌های دلنشین‌تر هستند و آن‌ها به دنبال کسی هستند که با توده‌های ضعیف راحت ارتباط بگیرد و دغدغه معیشت و بیکاری را داشته باشد و از حسن روحانی و تئورسین‌هایش عبور کنند.

به اذعان تحلیـلگران هر دو جناح، کارنامه چهارساله دولت در عرصه‌های مختلف سیاسی و اقتصادی چشمگیر و قابل دفاع نبوده است. لذا در شرایط آرامش قبل از طوفان هستیم و همه منتظرند تا یک اتفاقی یا رویدادی رخ دهد و فردی بر این کرسی تکیه دهد که بک‌بار برای همیشه از بحران اقتصادی و رکودی که گریبانگیـر مردم شده عبور کننـد.

رئیـسی و جناح راست

در کنار همه گمانه‌زنی‌ها، نکته مهم این است که که اصولگرایان کاندیداهای متعددی دارند که خیلی از آنها مثل حداد عدل، احمد توکلی، رستم قاسمی، فتاح، قالیباف و جلیلی دارای تجربه در دولت‌های مختلف بوده‌اند و این سؤال مطرح است که آیا این افراد دوباره وارد صحنه انتخابات می‌شوند که مانع پیروزی روحانی در انتخابات ریاست جمهوری شوند ؟!

هر چند که جریان اصولگرا بر کاندیداهای مذکور به اجماعی نرسیده است اما نکته حائز اهمیت هموار شدن مسیر اجماع حداکثری در این جبهه است. تجربه انتخابات قبلی مجلس باعث شده تا اصولگریان با تعدد کاندیدا وارد این عرصه نشوند.

در همین راستا درصددند تا کاندیدایی را معرفی کنند که همه سلائق سیاسی این طیف از پایداری تا اصولگرایان سنتی را شامل شود.

بر این اساس، حجت‌الاسلام رئیسی، تولیت آستان قدس به عنوان یک چهره روحانی این قابلیت را دارد. مدیریت جهادی یک‌ساله‌اش و تحول عظیم در بدنه آستان قدس و سابقه مدیریتی و ارتباط با اقشار مختلف مردم او را تبدیل به چهره‌ای کاریزماتیک کرده و اقبال عمومی و شانس پیروزی او بر حریف بیشتر از رقبایش است.

رئیسی بالقوه توان مدیریت جبهه انقلابی را از رادیکال‌ترین افراد جناح راست تا معتدل‌ترین آن‌ها را دارد. مدیریت درخشان رئیسی در مدت کوتاه حضورش در آستان قدس موید این موضوع است. وی به عنوان یک روحانی توان بالایی در ارائه کلام و به زیر کشیدن حریف خود دارد. لذا جزو معدود کسانی است که می‌تواند فرمان جریان راست را در دست گیرد و این جریان را به سر منزل مقصود هدایت کند.

منبع: دانا رضوی

انتهای پیام/