آخرین اخبار ایران و جهان
کارشناس مسائل اقتصادی در گفت و گو با سیمای مه ولات

دولت به جای توتال می توانست با قرارگاه خاتم الانبیا(ص) قرار داد نفتی منعقد کند/ فرانسوی ها در جریان مذاکرات برجام نقش پلیس بد داشتند

رزاقی با اشاره به این که این قرارداد را به شرکت توتال داده اند گفت : این قراداد های نفتی را می توانستیم با قرارگاه خاتم منعقد کنیم چرا که هم از لحاظ مالی و هم از لحاظ تجهیزاتی دارای قابلیت بالایی است.
دولت به جای توتال می توانست با قرارگاه خاتم الانبیا(ص) قرار داد نفتی منعقد کند/ فرانسوی ها در جریان مذاکرات برجام نقش پلیس بد داشتند

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سیمای مه ولات،ابراهیم رزاقی کارشناس مسائل اقتصادی درخصوص انعقاد قرار داد توتال گفت: طی بسته شدن این قرارداد با شرکت توتال فرانسوی، ایران هزینه گزافی را در قبال این شرکت می دهد چرا که مدت زمان این قرارداد خیلی طولانی است و سود ایران در این شراکت پایین است.

وی خاطر نشان کرد: یکی از مشکلات قرارداد با توتال این است که آن ها در همین حوزه با همسایه عربی ایران که همان قطر است، شریکند و قرارداد های نفتی با این کشور دارند به همین خاطر است که این قرارداد بوی خیانت می دهد.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به این که این قرارداد را بدون تشریفات به شرکت توتال داده اند، گفت : این قراداد های نفتی را می توانستیم با قرارگاه خاتم منعقد کنیم چرا که هم از لحاظ مالی و هم از لحاظ تجهیزاتی دارای قابلیت بالایی است و نکته حائز اهمیت آن است که این شرکت بومی است و جوانان خودمان به کار دعوت می شوند به خصوص که فرانسوی ها رابطه خوبی با ایران ندارند و شمشیر را از رو بسته اند.

رزاقی در توضیح علت عدم حضور پیمانکار در مدت ۱۲ سال گذشته در پارس جنوبی، گفت: در طی این چند سال ایران هیچ گونه قراداد مهمی را با شرکت های داخلی منعقد نکرد و شاهد آن بودیم که فرانسوی ها نقش پلیس بد را در اجرای برجام داشتند و از همه مهم تر این است که همان مسئولینی که قراردادهای تحمیلی در سالهای گذشته را برای ایران بسته اند، حالا با توتال قرارداد منعقد می کنند.

وی ادامه داد: ایران در حال حاضر یک قدرت ملی مورد توجه در میان کشور های همسایه است و اکثرا هم میدانند که ایران کشور عدالت خواه و بدنبال مبارزه با تروریست است، در این شرایط کشور های دیگر به ایران می گویند که نفت خام را به ما بفروشید و در قبال آن مواد پتروشیمی به ایران می دهیم و ایران را مجبورمی کنند که از کشورهای اروپایی خرید کنند و از آن طرف تحریم های جدیدی بر علیه ایران تنظیم می کنند.

وی در خصوص طرح مجلس برای توقف قرارداد با توتال، گفت: مجلس ما در چند سال اخیر تغییرات زیادی کرده است و مقابل کارهای خلاف قانون اساسی و مخرب برای کشور و دولت کاری نمی کند، همچنین مجلس نباید اجازه دهد که این قرادادهای زیان آور برای کشور عملی شوند چرا که این قرارداد های مهم آینده کشور را به خطر می اندازند.

انتهای پیام/ایمیل مستقیم : info@simayemahvelat.ir         سامانه پیامک :  888  885  8810  3000

 

  • ««پایگاه خبری تحلیلی سیمای مه ولات»» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان می باشد و از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب٫ توهین یا بی احترامی به اشخاص و قومیت ها باشد معذور است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

چند رسانه ای