آخرین اخبار ایران و جهان
وبلاگ «النگ روستایی زیبا» نوشت

تشله ،چشله ( Tosla Bazi)یکی از بازی های محلی روستای النگ

تشله ،چشله ( Tosla Bazi) یا تیله مهره‌های درشتی است که گاه از سنگ تراشیده می‌شود یا از آهن یا از بلور است. تشله بازی به دو نوع تقسیم می‌شود....
تشله ،چشله ( Tosla Bazi)یکی از بازی های محلی روستای النگ

وبلاگ «النگ روستایی زیبا» نوشت:

تشله ،چشله ( Tosla Bazi)
یا تیله مهره‌های درشتی است که گاه از سنگ تراشیده می‌شود یا از آهن یا از بلور است. تشله بازی به دو نوع تقسیم می‌شود. خانه‌یی – وجبی.

 

شیوه بازی: هریک از بازیکنان در زمین نرم و خاکی که به آن (خا نه ) می‌گویند حفر می‌کند. خانه بازی حفره کوچکی است به قطر دویاسه سانتی متر و عمق ۵/۱ یا ۲ سانتی متر. فاصله خانه‌ها مساوی است و در یک ردیف قرار دارند.

Tile

یکی از بازیکنان با توافق نظر دیگران (تشله) خود را در لبه خانه اول قرار می‌دهد. (این عمل را در لهجه محلی شون می‌گویند) دیگران از سر خط (یعنی نقطه ای که در امتداد خانه‌ها قرار دارد و فاصله آن قبلاً تعیین شده است) شروع به زدن تشله خود بطرف خانه‌ها می‌کنند (به نوبت و یکی بعد از دیگری) . نفر اول را که بازی را آغاز می کند پیش تیر می گویند .هنگامی‌ که بازیکنی که از سرخط(پیش تیر) تشله می‌زند؛ تشله به دیواره خانه اول بخورد و به طرف زننده تشله برگردد. آن بازیکن باید دوباره شروع به زدن تشله کند. اما اگر خانه شون(خانه اول)  یعنی تشله به خانه برود یا تیر بزند (یعنی تشله یکی به دیگری بخورد) در این صورت احتیاجی به تکرار نیست.

 

هر (تیر) یعنی هر دفعه که تشله یکی به دیگری می‌خورد یک امتیاز به حساب می‌آید. گاهی بازی برای برد و باخت پول و یا خود تشله است. مثلاً هر تیری یک ریال یا یک تشله محسوب می‌شود.

در بازی اگر هر سه خانه را که گرفتند یک تیر به حساب می‌آید و وقتی هرچهار خانه گرفته شد؛ بازی تمام است و نفری که دفعه پیش تشله را زده است باید شون  (Sond)کند.

یادش بخیرایمیل مستقیم : info@simayemahvelat.ir         سامانه پیامک :  888  885  8810  3000

 

  • ««پایگاه خبری تحلیلی سیمای مه ولات»» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان می باشد و از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب٫ توهین یا بی احترامی به اشخاص و قومیت ها باشد معذور است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

چند رسانه ای