آخرین اخبار ایران و جهان
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:

تداوم فرهنگی مدیون شعر و شاعری است/ برای ایجاد وحدت در دنیای اسلام بیش از هر زمانی به روحیه لطیف شاعری نیاز داریم

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آیین اختتامیه یازدهمین جشنواره بین المللی شعر فجر گفت: شعر زبان مشترک انسان ها است و تداوم فرهنگی مدیون شعر و شاعران است و روحیه لطیف شاعر و شعر منجر به ایجاد وحدت، آرامش و امنیت در دنیای اسلام می شود.
تداوم فرهنگی مدیون شعر و شاعری است/ برای ایجاد وحدت در دنیای اسلام بیش از هر زمانی به روحیه لطیف شاعری نیاز داریم

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سیمای مه ولات، سید رضا صالحی امیری شب گذشته در آیین اختتامیه یازدهمین جشنواره بین المللی شعر فجر مشهد مقدس اظهار کرد: شاعران سرمایه بزرگ این ملت هستند و در تاریخ ماندگار و تداوم بخش حیات جامعه خود هستند.
وی افزود: شعر و شاعری بخشی از هویت فرهنگی جامعه ایران و جهان است و شرکت هفت کشور در این جشنواره حاوی این پیام است که شعر مرز نمی شناسد و در جغرافیا خلاصه نمی شود و شاعر مطعلق به زمان و مکان خاص و محدود نیستند.
صالحی امیری تصریح کرد: برگزاری این جشنواره بیانگر وجه انسانی بودن شعر و شاعر است و شعر فراتر از مرز و جغرافیا و زبان مشترک همه انسان ها است و ما در راستای تداوم فرهنگی حیات جامعه و هویت ایرانی و اسلامی و زبان فارسی مدیون شعر و شاعری هستیم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه همه حوزه ها در اثر شبکه های اجتماعی و مجازی دچار تغییر و تحول شده است اما شعر و شاعری هر روز نو تر می گردد و تنها اثری که کهنگی ندارد شعر و شاعری است، افزود: اگر امروز ایران در جامعه اسلامی از اعتباری برخوردار است و مردم از تمدن این کشور  سخن می گویند به خاطر وجود انسان های بزرگی است که برای این سرزمین افتخار کسب کردند.
وی افزود: سرمایه شعر و شاعری فنا پذیر نیست و طبق فرمایش مقام معظم رهبری یک بیت شعر در ذهن می ماند، مردم آن را می فهمند و تکرار می کنند و از این منظر شعر والاترین سرمایه فرهنگی ایران است.
وی ادامه داد: شعر سبب غرور و وحدت ملی ایرانیان شده است و اگر در این مکان مقدس گرد هم آمدیم، مدیون شخصیت های بزرگی است که به شعر، زبان، هویت ایران را ارزش داده اند.
صالحی امیری تصریح کرد: شعر زن و مرد و پیر و جوان نمی شناسد و شعر انسان را از دلبستگی کاذب خارج می کند و از این منظر شعر کانون معنویت و فضیلت است و شاعر منعکس کننده معرفت و منزلت است و بخشی از هویت معرفتی این سرزمین ما، مدیون این عزیزان است.
وی ادامه داد: شعر با هویت دینی رابطه ناگسستنی دارد و افتخار می کنیم عاشورا را با شعر و نوحه می شناسیم و وقتی از عاشورا سخن می گوییم نام محتشم به یادمان می آید و وقتی مقام والای حضرت امیرالمومنین را تصور می کنیم نام شهریار برایمان تداعی می شود که مقام امیر المومنین را به زیبایی وصف کردند.
وی تصریح کرد: شعر دویدن روح امید در انبوه ناامیدی ها است و جامعه خسته امروز جهان بیش از هر زمان نیازمند لطافت شعر و شاعری است و اگر امروز در عراق، سوریه، لبنان و نقاط مختلف جهان شعر دمیده شود خشونت از آن زدوده می شود و برای ایجاد وحدت، آرامش و امنیت در دنیای اسلام پیش از هر زمان دیگیری به روح لطیف شاعر و شعر نیاز داریم.
وی ادامه داد: شعر آیینه ای برای انعکاس تصویر زمان حال حاضر برای نسل های آتی است و از این منظر شعر یک رسانه است که بیان حال خود برای نسل های بعدی است و وضع حال حاضر جامعه را معین می کند و کسب و کار و صداقت و پاکی جامعه به وسیله زبان شاعر معنادار خواهد شد و ما نیازمند گسترش فضای شعر و شاعری در کشور هستیم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان با تاکید بر اینکه در فضایی که شعر دمیده شود عطر اخلاق، پاکی و نجابت گسترش پیدا می کند و در فضایی که شعر و شاعری در آن نباشد آسیب های زیادی گسترش پیدا می کند، خاطر نشان کرد: شاعران صبر، صبوری و مدارا را به دیگران می آموزند و جامعه ما با شعر و شاعری رابطه تاریخی دارد و آن را باید روز به روز گسترش دهیم.
یادآور می شود در پایان از برگزیدان یازدهمین جشنواره بین المللی شعر فجر تقدیر شد.
انتهای پیام/ایمیل مستقیم : info@simayemahvelat.ir         سامانه پیامک :  888  885  8810  3000

 

  • ««پایگاه خبری تحلیلی سیمای مه ولات»» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان می باشد و از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب٫ توهین یا بی احترامی به اشخاص و قومیت ها باشد معذور است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

چند رسانه ای