آخرین اخبار ایران و جهان
به مناسبت هفته دامپزشکی:

تحقق ۷۰ درصدی پیش بینی مبارزه با بیماری های واگیر و مشترک در مه ولات

علی رضا آذری در خصوص بیماری های واگیر دامی افزود:بیش از 70 درصد پیش بینی سالیانه شامل بیماری های دامی آبله گوسفند و تب برفکی گوسفند و گاوppr و آنترو توکسمی جمعا 164722 راس در مناطق مختلف شهرستان انجام شده است.
تحقق ۷۰ درصدی پیش بینی مبارزه با بیماری های واگیر و مشترک در مه ولات

 

به گزارش پایگاه خبری سیمای مه ولات،رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان مه ولات با توجه به توانمندی ها شهرستان در گفتگو با خبرنگار ما گفت:مه ولات دارای ۱۰۱ هزار دام سبک گوسفند و بز،دام سنگین ۲۷۰۰ راس شامل گاو و گوساله و ۲۰ واحد مرغداری گوشتی با ۳۵۰ هزار عدد مرغ،یک واحد ۲ هزارقطعه پرورش بوقلمون و یک واحد ۵ هزار قطعه ای ججه رنگی در هر دوره می باشد.

علی رضا آذری افزود:مه ولات دارای دو واحد کشتارگاه دام سنگین سنتی در فیض آباد و یک کشتارگاه صنعتی تعاونی دام طیور در منطقه شادمهر به ظرفیت۲ هزار قطعه در ساعت و همچنین دارای ۲ مرکز جمع آوری شیر در فیض آباد و شادمهر که در هرماه بیش از ۱۵۰ تن شیر مازاد در شهرستان جمع آوری و به شهرستان های همجوار فرستاده می شود.

وی افزود: در شش ماهه اول  ۹۰۰ تن شیر خام توسط دام داران تولید و به شهرستان های همجوار با مجوز شبکه دام پزشکی صادر شده است.

مهندس آذری اظهار داشت:این شهرستان دارای یک داروخانه دامپزشکی و ۲ کلینیک یا درمانگاه دامپزشکی و همچنین یک مرکز مایه کوبی بخش خصوصی می باشد.

وی با اشاره به شعار دامپزشکی یاآور شد:با توجه به شعار امسال دامپزشکی،سلامت توسعه پایدار و شعار همیشگی دامپزشکی “دام سالم،غذای سالم و انسان سالم” را در سه محور اصلی عملکرد دامپزشکی را مورد توجه قرار داده است.

رئیس شبکه دامپزشکی مه ولات مبارزه با بیماری های واگیر دار مشترک بین انسان و دام را اولین اقدام این اداره عنوان کرد و گفت:هدف اصلی ما پیشگری بر درمان بوده که در این خصوص با اجرای واکسیناسیون،مایه کوبی،تست سرمی و پایش بیماری ها و ثبت کلیه اقدامات صورت گرفته در سامانه gis  بوده است.

مهندس آذری در خصوص بیماری های واگیر دامی اظهار کرد:بیش از ۷۰ درصد پیش بینی سالیانه شامل بیماری های دامی آبله گوسفند و تب برفکی گوسفند و گاوppr  و آنترو توکسمی جمعا ۱۶۴۷۲۲ راس در مناطق مختلف شهرستان انجام شده است.

وی ادامه داد:بیماری های مشترک شامل مبارزه با بیماری های بروسلوز گوسفند،بز،گاو، گوساله،هاری،سل و خونگیری ۹۰ هزار ۸۱۲ راس کاوسیناسیون شده است.

رئیس شبکه دامپزشکی مه ولات به دومین بخش ارتقاء سلامت بهداشت در جامعه اشاره داشت و اظهار کرد:در همین راستا با نظارت برکشتارگاه دام و طیور در شش ماهه اول سال  تعداد گاو و گوساله کشتار شده در کشتارگاه فیض آباد ۵۸۶۶ راس و بیش از ۷۰ تن تولید گوشت قرمز در شهرستان داشته ایم.

وی افزود:کشتارگاه تعاونی صنعتی طیور شادمهر در شش ماهه اول بیش از ۲ میلیون ۵۶۳ هزار قطعه صورت گرفته که بیش از ۵ هزار و صد تن بوده است و مازاد تولید گوشت شهرستان را به ۱۰ شهر و استان های همجوار فرستاده می شود.

علی رضا آذری تصریح کرد:در همین کشتارگاه تعداد ۱۵ هزار و ۸۰ قطعه از پرنده هایی که مشکل کاشکسی و سپتمی سمی داشته اند را به وزن ۱۸ هزار کیلو معدوم سازی گردیده است.

وی به ۵۲۸ مورد بازرسی های شهری و روستایی صورت گرفته توسط این اداره اشاره کرد و افزود:این بازرسی ها شامل رستوران ها،قصابی ها،مرغ فروشی ها، کشتارگاه های دام و طیور و مراکز جمع آوری شیر خام بازدید به عمل آمده که تعداد ۶۱ مورد غیر بهداشتی مشاهده شده و از این تعداد ۱۰ مورد به مراجع قضایی معرفی شده و ۴۶۶ کیلو گرم از انواع فراورده های خامی دامی معدوم سازی شد.

آذری در مورد افزایش اقدامات بهداشتی و قرنطینه ای و کلاس های آموزشی و ترویجی این اداره افزود:در همین راستا تعداد ۴۰۴ مورد مجوز بهداشتی حمل صادر گردیده که این مجوزها برای حمل شیر خام،طیور زنده،پوست گاو و گوسفند و حمل گاو و گوسفند زنده بوده است.

وی افزود:کلاس های آموزشی با همکاری سپاه ناحیه مه ولات،جهاد کشاورزی و کمیته امداد برگزار گردیده که بیش از ۱۰۰۰ نفر در خصوص بیماری های مشترک بین انسان و دام آموزش های لازم را فرا گرفته اند.

رئیس شبکه دام پزشکی مه ولات ابراز کرد:باتوجه به اینکه بیشتر خدمات دام پزشکی معطوف به روستاها می شود و خدمات واکسیناسیون ازجمله آبله گوسفند،شاربن،تب برفکی،بروسلوز و سل به صورت رایگان انجام گردیده است.

این مسول اضافه کرد:در همین راستا در خصوص توسعه خدمات در مناطق روستایی و جلوگیری از مهاجرت روستائیان و تثبیت اشتغال و عدم مهاجرت به شهرها با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری اقتصاد مقاومتی،تولید و اشتغال و سلامت غذا از سفره تا مزرعه از مهم ترین شاخص های شبکه دامپزشکی این شهرستان بوده است که بیشتر خدمات رابه صورت رایگان برای روستائیان انجام می گردد.

انتهای خبر/

 ایمیل مستقیم : info@simayemahvelat.ir         سامانه پیامک :  888  885  8810  3000

 

  • ««پایگاه خبری تحلیلی سیمای مه ولات»» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان می باشد و از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب٫ توهین یا بی احترامی به اشخاص و قومیت ها باشد معذور است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

چند رسانه ای