آخرین اخبار ایران و جهان
مدیر جهاد کشاورزی مه ولات مطرح کرد:

استفاده از پساب‌ ترمينالهاي ضبط پسته مه ولات یکی از ابزارهای ایجاد اشتغال

دیر جهاد کشاورزی مه ولات با اشاره به اهمیت نقش محصول پسته گفت: استفاده از پساب‌ ترمينالهاي ضبط پسته مه ولات یکی از ابزارهای ایجاد اشتغال است.
استفاده از پساب‌ ترمينالهاي ضبط پسته مه ولات یکی از ابزارهای ایجاد اشتغال

به گزارش پایگاه خبری سیمای مه ولات،احمد نادری در گفت‌وگو با خبرنگار سیمای مه ولات با اشاره به اهمیت نقش محصول پسته گفت: اهميت و نقش ترمينالهاي ضبط پسته و خود پسته به عنوان يكي از ابزارهاي اشتغال در كشور در مباحث اقتصاد مقاومتي مطرح است.

نادری افزود: در فرآيند فرآوري و خشك كردن محصول پسته ، اداره كل محيط زيست براي ترمينالهاي ضبط پسته به اتكاي كتابچه قوانين و استانداردهاي سازمان محيط زيست و ضوابط زيست محيطي استفاده مجدد از آبهاي برگشتي و پساب ناشي از ترمينالهاي ضبط پسته، پيگير ايجاد تصفيه خانه در واحدهاي مذكور مي باشد.

وی یادآور شد: به واسطه هزينه بالاي سيستم هاي مذكور عملا براي صاحبان ترمينالها مشكل ايجاد کرده در حاليكه ضوابط زيست محيطي پساب واحدهاي مذكور براي ورود به چاههاي جاذب و آبهاي سطحي مي باشد.

نادری تصریح کرد: اين در حالي است كه در منطقه و شهرستان مه ولات در واقع نه چاه جاذبي وجود دارد و نه آب سطحي و از طرفي بر اساس آناليزهاي انجام شده بواسطه وجود ميزان قابل توجهي كربن آلي ماده ۹ تن در هر ۳۰۰۰ متر مكعب پساب واحدهاي مذكور كه معادل حدود ۲۰ تن ماده آلي است كه با توجه به فقر مواد آلي در خاك هاي شهرستان، مي تواند به عنوان يك پتانسيل مطرح باشد و هم چنين PH پايين پساب مي تواند در كاهش PH خاك و بهبود حاصلخيزي و جذب عناصر عذايي نقش بسزايي ايفاء کند.

مدیر جهاد کشاورزی مه ولات گفت: در همین راستا  مصرف پساب ها در كشاورزي براي آبياري بعضي كشورها نظير كانادا، آمريكا، مجارستان BOD , COD  را مطرح نكرده اند و بعضي كشورها نظير چين ، عربستان و تونس در نظر گرفتن آن را لازم مي دانند ، لذا ، ميزان اسيديته و BOD  پساب واحدهاي مذكور بر خلاف شمال كشور در اين منطقه به جاي تهديد مي تواند يك فرصت در جهت اصلاح و بهبود خاك باشد و اين مهم در كتابچه و ضوابط مذكور مد نظر قرار نگرفته است.

نادری ابراز کرد: بنابراين به نطر نمي رسد كه يك استاندارد واحد در تمامي كشور حداقل در اين خصوص راه گشا  باشد، و پيشنهاد مي شود ، به نحو مقتصي موارد اعلام شده جهت تجديد نظر در مجموعه مقررات و استاندارد هاي سازمان محيط زيست بصورت منطقه اي مورد توجه قرار گيرد، تا ضمن استفاده بهينه از منابع موجود زمينه شكوفايي اقتصاد مقاومتي نيز فراهم گردد.

انتهای پیام/ایمیل مستقیم : info@simayemahvelat.ir         سامانه پیامک :  888  885  8810  3000

 

  • ««پایگاه خبری تحلیلی سیمای مه ولات»» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان می باشد و از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب٫ توهین یا بی احترامی به اشخاص و قومیت ها باشد معذور است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

چند رسانه ای